Uçak Bileti

Hediyelik eşya seçerken biblo, anahtarlık, kupa gibi standart şeyleri görmekten sıkılanlar, Sivas‘ın birbirinden güzel hediye alternatiflerine göz atarak, el emeği eşyalar ve damaklarda hoş tatlar bırakan lezzetlerle karşılaşabilir. İşte, seyahatten dönerken sevdiklerinize götürebileceğiniz etkileyici şeylerden bazı.

Sivas’tan Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

1. Halı

2. Nakışlı Çorap

Diz kapağına kadar örülen nakışlı çorap, Doğanşar, Zara, Hafik, İmranlı ilçelerinde hala devam ettirilen gelenek bir el sanatı ürünü. Bu çoraplarda kullanılan en yaygın motifler ise ‘yandım alamadım, yarimi eller aldı, kakül, ergen bıyığı, eli mektuplu, elif-b, aşık kirpiği, gönül kilidi, katip çimdiği ve civan Kaşı’ gibi ilginç isimlere sahip.

Mobil Uygulama

3. Sivas Bıçağı

Sivas’ın unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarından olan bıçakçılık, bugün eski ihtişamlı günlerinden uzak olsa da, ortaya çıkan ürünler şehre gelenlerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Keskinliği ve kalitesi ile dikkat çeken bu bıçaklar, şehirden alınabilecek değerli hediyeliklerden.

4. Zara Balı

Bölgede çiçek florasının ve bal aromasının yüksek olduğu keven ve kekik bitkilerinden elde edilen ballarla hazırlanan Zara Balı, şehre mal olmuş bir marka. Yetiştiği yörede oldukça sevilen bu bal, şehirden ayrılırken alınabilecek en tatlı şeylerden biri.

5. İmranlı Balı

1995 yılından bu yana arıcılık ve bal üreticiliği yapılan İmranlı’da, kekik ve keven bitkileri oldukça yoğun olarak bulunuyor. Bu bitkilerden üretilen şifalı ve leziz bal ise keven balı olarak biliniyor.

Siz de, sevdiklerinizin yüzünde hoş bir gülümseme bırakmak için Sivas uçak bileti fırsatlarına göz atmayı ihmal etmeyin.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here