Uçak Bileti

Sıcak ve güneşli günler yaşadığımız bu dönemde, güneş ışınlarının ve yüksek sıcaklıkların olumsuz etkilerinden korunmak için etkili çözümler bulabilirsiniz. Uzun saatler boyunca dışarıda kalmak gereken durumlarda, alınacak basit önlemler sağlık için büyük önem taşıyor. Eğer tedbir almadan yoğun gün ışığına maruz kalmanın vücudunuza bir zararı olmadığını düşünüyorsanız, çok yanıldığınızı bilmeniz gerek.

Her ne kadar, kısa vadede ‘bana bir şey olmaz’ sözünüz gerçek gibi dursa da uzun vadede sıcak çarpması, cilt yanığı ve hatta cilt lekelerine dek giden olumsuz etkilerle karşılaşabilirsiniz. Sıcaklarla başa çıkma yöntemleri arasında, güneş koruyucusu, güneş gözlüğü, şapka, uygun kıyafet seçimi ve bol sıvı tüketimi yer alıyor. Siz de bu basit yöntemleri uygulayarak sıcak havanın rehavetinden ve güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz.

Sıcaklarla Başa Çıkmak İçin 5 Yöntem

1. Yaz Kıyafetleri

Sıcak havalarda vücudun daha çok hava almasını sağlamak için açık renkli, bol, pamuklu ve hafif kıyafetler seçmek gerekiyor. Teri etkili bir şekilde emen bazı nefes alabilir özel kumaşlar da seçmek mümkün. Güneş ışınlarından korunmak için nefes alabilir şapka takmak ve güneş gözlüğünden vazgeçmemek önemli.

Mobil Uygulama

2. Cilt Koruması

Seyahat sağlığı açısından açık hava aktiviteleri esnasında cildin güneş ışınlarından korunması büyük önem taşır. Güneş kreminin etkisinin azalmadan terin akışına izin vermesi gerektiğinin akıldan çıkarılmaması gerekiyor.

3. Sıvı tüketimi

Hem yaz hem de kış döneminin olmazsa olmazları arasında yer alan sıvı tüketimi, özellikle sıcaklıkların arttığı dönemlerde hayati önem taşıyor. Gün içinde terleme yoluyla vücuttaki sıvıyı attıktan sonra bol bol su içip, dengeyi sağlamak gerekiyor. Bu nedenle gün içindeki hareket yoğunluğunuza bakarak, en az iki litre su içmeyi ihmal etmeyin.

4. Güneş Çarpması

Sıcak havalarda yaşanabilecek en riskli durumlardan biri de güneş çarpması. Baş dönmesi, yorgunluk, yüksek nabız, hızlı nefes alma, aşırı terleme, baş ağrısı ve sindirim bozuklukları gibi belirtileri olan güneş çarpması, fark edildiği an sıvıyla dengelenmeli ve acil olarak doktor desteği sağlanmalı.

5. Egzersiz Zamanı

Gün içerisinde egzersiz yapmayı planlıyorsanız, zamanlamanızı iyi ayarlamalısınız. Sabahın erken saatleri ya da akşam saatleri, daha rahat bir egzersiz için uygun ortam sağlıyor. Bu nedenle egzersiz programı yaparken günün en sıcak saatlerine dikkat etmeyi unutmayın.

Her şeyden önce sağlığın önemli olduğunu unutmadan, sıcak havalarla mücadelede bilinçli olmak gerekiyor. Gün içinde basit ve uygulanabilir birkaç önlemle vücudu korumak ve sağlıklı kalmak mümkün.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here