Uçak Bileti

Prag, usta bir ressamın yağlıboya ile tuvaline yansıttığı bir sanat eseri gibi. Tarihte bir yolculuğa çıkmak isteyen herkesin hayranlıkla gezdiği Prag, tarihi dokuları, kendine özgü atmosferi; diğer yanda modernizm ve kubizmin en yeni örnekleriyle şaşırtıcı ve oldukça etkileyici bir şehir. Özellikle de kentin Old Town bölgesinde fırça darbeleri ile var olan eşsiz yapılar, özel bir alakayı hak ediyor.

Prag’ın Yağlıboya Tabloları Andıran Yapıları

Prag Kalesi

Prag Kalesi, dünyanın en büyük antik kalesi olarak kabul ediliyor. 880’de inşa edilen ve Prag siluetinin önemli bir parçası olan kalenin, farklı mimari tarzlarda saray ve kiliseleri bulunuyor. Başlı başına bir tablo gibi duran Prag Kalesi’nin büyük kısmı günümüzde Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılıyor. Kalede yer alan önemli yapılar ise, Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Aziz George Bazilikası, Aziz George Manastırı ve Kraliyet Bahçeleri.

Karl Köprüsü

Karl Köprüsü, Vltava Nehri üzerine kurulmuş, Prag’ın en güzel ve tarihi köprüsü. Kral IV. Karl tarafından 1357-1400 arasında yaptırılan köprü 516 m uzunluğunda, 10 m genişliğinde. İki ucunda birer kulenin yer aldığı köprüde tam 30 heykel var. Vlava’nın göz alıcı manzarasını izlerken, renkleri, turistleri ve heykelleriyle bir tuvalin içinden geçer gibi hissettiren Karl, Avrupa’nın en etkileyici köprüsü.

Mobil Uygulama

Tarihi Meydan

Tarihi Meydan, 1992’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve kentin birçok tarihi yapısını barındıran bir bölge. Geçmişi 10. Yüzyıla uzanan Tarihi Meydan’da, mimarisiyle büyüleyen binaların yanı sıra çok sayıda restoran, mağaza ve galeri yer alıyor. Meydan bir yanıyla Prag’ın en ünlü yapılarına ev sahipliği yaparken, diğer yandan açılan restoranlar ve mağazalar da günümüz Prag’ını yansıtıyor.

Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi, Prag tuvali içinde en öne çıkan yağlıboya yapı. Kentin simgelerinden de biri olan kulenin yapım tarihi 1410. Matematik profesörü bir saatçi tarafından yapılan ve tam 600 yıldır çalışan saat, dünyanın en eski üçüncü saati olarak biliniyor. Astronomik Saat’in bulunduğu kuleye çıkıp kentin manzarasını panoramik olarak izlemeden sakın dönmeyin!

Týn Kilisesi

Týn Kilisesi Tarihi Kent Meydanı’nın en afili yapısı. Seksen metrelik ihtişamlı kuleleriyle 11. Yüzyılda inşa edilen kilise, Gotik tarzda inşa edilmiş. Disney’in dünyaca ünlü logosunda yer alan şatonun, Týn Kilisesi’nin kulelerinden ilham aldığı söyleniyor. Bakalım siz ne düşüneceksiniz?

Prag’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Prag’a Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile haftanın yedi günü, yaklaşık üç saatlik direkt uçuş seferleriyle ulaşım çok rahat. Şehir merkezine 19 km uzaklıkta bulunan Prag Václav Havel Havalimanı‘ndan merkeze, taksi veya otobüsle gidebilirsiniz. Bu büyüleyici tablonun içine girip Orta Çağ atmosferini yaşamanın en kestirme yolu bir Prag uçak bileti almak!

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here