Uçak Bileti

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, Vltava Nehri’nin iki yakasında, nehir üzerinde sıralanan köprüleri, tarihi evleri, kuleleri, kilise ve katedralleri, geniş meydanları ve yemyeşil tepeleri ile Orta Çağ’ın masal dünyasından fırlamış gibi. Avrupa’nın en eski ve en korunmuş şehirlerinden olan Prag, Orta Avrupa’nın en çok turist çeken ülkesi.

Prag’da Görmeniz Gereken 5 Adres

1. Karl Köprüsü

Vltava Nehri’nin iki yakasını birleştiren dünyanın en ünlü köprülerinden Karl Köprüsü, 516 metre uzunluğunda ve yaklaşık 10 metre genişliğinde olup Mala Strana’yı Stare Mesto’ya bağlıyor. Gotik tarz mimarinin en güzel örneklerinden üç kulesi bulunan köprüyü geçmenin tek yolu ise yürümek. Üzeri her an cıvıl cıvıl, müzisyenlerin ressamların ve hediyelik eşya satanlarını tezgahlarının bulunduğu, kentin en güzel binalarının, köprülerinin ve kalesinin en güzel görülebildiği yer olarak kentte fotoğraf alabileceğiniz yegâne nokta.

2. Tarihi Kent

Prag’ın eski şehir meydanı, Stare Mesto olarak adlandırılıyor. Tarihi 10. yüzyıla dek uzanan Stare Mesto Meydanı ise bölgenin en değerli yeri. Günümüzde restoran, kafe, hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı, her tür mimari stilin görülebildiği alan Prag’ın en turistik meydanı. Meydanda görülmesi gereken yerler ise, Astronomik Saat ve Stare Mesto Belediye Sarayı başta olmak üzere, Meryem Ana Kilisesi, Aziz Nikolaus Katedrali Siyah Madonna’lı Ev, Goltz – Kinsky Sarayı, Clam-Gallas Sarayı, Klementinum ve Yahudi Mahallesi.

Mobil Uygulama

3. Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi Prag’ta Charles Köprüsü‘nün çıkısında Lesser Town tarafında bulunuyor. Kafka Müzesi, Prag’lı dahi yazar Franz Kafka’nın fotoğrafları ve kişisel eşyalarının sergilendiği müze. Yazarın hayatı, kitapları ve esin kaynaklarına dair pek çok ayrıntıyı bulabileceğiniz müzede, Kafka’nın mektupları, kitapları, taslaklar, notlar gibi eşyaları sergileniyor. İçerisi oldukça karanlık ve kasvetli olan müzenin bahçesinde ise David Cerny’nin “Proudy” isimli “İşeyen Adam” heykeli yer alıyor.

4. John Lennon Duvarı

The Beatles grubunun efsanevi üyesi John Lennon’ın 1980’de vurularak hayatını kaybetmesinin ardından, onun anısına yapılan John Lennon Duvarı, o günden beri barış ve sevgiyi temsil ediyor. Lennon’ın anısına graffiti ve şiirlerle anıtlaştırılan bu duvar günümüzde Prag’ın en önemli turistik yerlerinden biri.

5. Dans Eden Ev

Prag’ın modern yüzünün kuşkusuz en ünlü yapısı olan Dans Eden Ev, Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan, dekonstrüktivizm stilinde inşa edilmiş. Dans eden iki partneri sembolize ettiği için Fred and Ginger olarak adlandırılan bu yapı bölgede yaygın olan Barok, Gotik ve Art Nouveau binalar arasında oldukça dikkat çekiyor.

Prag’a Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın her günü, yaklaşık iki buçuk üç saatlik bir seyahat sonunda, direkt uçuş seferlerinin bulunduğu Prag’a ulaşım çok kolay. Şehir merkezine 19 km uzaklıkta bulunan Václav Havel Havalimanı‘ndan, taksiyle yaklaşık otuz dakika içerisinde şehir merkezinde olabilirsiniz. Bununla birlikte Airport Express Bus ile yine otuz dakikada Prague Main Station’a ulaşım mümkün. Artık yapacağınız tek şey bir Prag uçak bileti almak!

NOT: Çekya vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here