PAYLAŞ

Louvre Müzesi, Paris’te bulunan, Fransa’nın ulusal müzelerinden birisi. Birçok kişi için dünyadaki en iyi müze olarak kabul edilen Louvre Müzesi, toplamda 652 bin 300 metrekarelik bir alanda kurulu ve müzede 35 binden fazla eser bulunuyor.

Devasa boyutu ve içinde bulunan binlerce sanat eserinden dolayı bütün müzeyi birkaç saat içinde dolaşmak imkansız. Müzeyi hakkını vererek adım adım dolaşmak için günlük 8 saatten en az 2 haftalık bir süreyi müze içerisinde geçirmek gerekiyor. Louvre Müzesi içinde MÖ 6. yüzyıldan başlayıp MS 19. yüzyıla kadar uzanan dönemlere ait çok değerli koleksiyonlar sergileniyor.

Louvre Müzesi aslında Philip II’nin yaşam alanı olarak yapılmıştı ve halen bununla ilgili olarak birçok kalıntı orijinal haliyle duruyor. Louvre’un günümüzdeki görünümüne gelmesi için çok sayıda yapısal değişiklik gerçekleşti.

Paris Louvre Müzesi’nin resmi açılış tarihi 1739 yılı ancak birtakım altyapı problemleri nedeniyle müze beş yıl kadar kapalı kaldı. Louvre Müzesi’nde sergilenen en meşhur eserler arasında Antonio Canova’nın Psyche, Venus de Milo, Mona Lisa ve Mısır, Yunan ve Roman antikaları yer alıyor. Müzenin en ünlü eseri ise kuşkusuz Mona Lisa tablosu. Sadece Mona Lisa’yı görmek için her yıl 4 milyondan fazla kişi Paris’e geliyor. Müzenin yıllık ziyaretçi sayısı ise rekor düzeyde. 2013 yılında 9.4 milyon kişinin ziyaret ettiği müzeyi 2025’te 12 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Dünyanın en zengin koleksiyona sahip ve en ünlü müzeleri arasında gösterilen Louvre Müzesi, Fransızları gururlandıracak ve durmaksızın ziyaretçi ağırlayacak kadar zengin bir mirasa sahip. Louvre Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenlerin müze çevresinde gün boyu oluşturduğu kuyruk müzeye olan ilginin en iyi göstergesi.

Louvre Müzesi Nerede?

Louvre Müzesi Giriş Ücreti

2018 yılında Louvre Müzesi Bileti 15 Euro. (Sesli rehber hariç). Öğrenciler Louvre Müzesi’ne ücretsiz girebiliyor.

Louvre Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

  • Metro ile ulaşım: L1 veya L7 Metro Hattı / Palais Royal Musee Du Louvre İstasyonu.
  • Otobüs ile ulaşım: Paris’in Hop On Hop Off otobüsleri ile 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95 numaralı belediye otobüsleri Louvre Müzesi’nin girişini oluşturan Piramit’in yakınında duruyor.
  • Nehirden, Batobus ile ulaşım: François Mitterand Koyu’ndaki Louvre durağında inin.

Louvre Müzesi’nin Açık Olduğu Gün ve Saatler

Louvre Müzesi, salı günleri dışında 09.00–18.00 saatleri arasında her gün açık. Müze, çarşamba ve cuma akşamları 21.45’e dek açık. 1 Ocak, 01 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde müze kapalı.

Paris’te gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Louvre Müzesi, dünyanın dört bir yanından getirilen antik eserler, heykeller, tablolar ve resmi belgelerle insanlık tarihinin geçmişine ışık tutuyor. Müzede Mısır, Orta Doğu ve Anadolu’dan getirilen eserler de en çok ilgi gören bölümler arasında.

İstanbul ve Ankara’dan Paris’e direkt uçak seferleri var. Paris’i keşfetmek, Louvre Müzesi’nde insanlık tarihinde zaman yolculuğuna çıkmak için Paris uçak bileti seçeneklerine göz atıp, Paris seyahatinin planını hayata geçirmek şart.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

one + 3 =

loading-YouTube-player_zps9255a050