PAYLAŞ

Fransa‘nın başkenti Paris‘in en çok ziyaretçi ağırlayan tarihi yapısı Notre Dame Katedrali, yılda 13 milyonu aşkın ziyaretçinin uğradığı, Fransa ve Paris tarihi belleğinde büyük öneme sahip.

Paris’in dünyaca ünlü sembol yapısı Eyfel Kulesi ve dünyanın en zengin koleksiyona sahip müzelerinden Louvre Müzesi’nden bile daha fazla ziyaretçi ağırlayan Notre Dame Kilisesi, 15 Nisan 2019’da çıkan yangında büyük hasar gördü.

Katedralin çatısında çıkan yangın kısa sürede tarihi yapıyı sararak yayıldı. Katedralin 96 metrelik en büyük kulesi yangın nedeniyle devrilirken, yangın 6 saat süren müdahalenin ardından söndürüldü. Katedralin eski haline döndürülmesi için tüm Fransa birlik olarak kısa sürede 1 milyar euroya yakın para toplandı.

Notre Dame Katedrali, Paris

Notre Dame Katedrali’nin günümüzde bulunduğu yerde MS 4. yüzyılda yapıldığı düşünülen bir Roma şapeli vardı. 1163’te aynı yerde yapımına başlanan ve yapımı 170 yıl süren katedral şehrin simge inanç merkezlerinden birine dönüştü.

Aynı anda 9 bin kişinin ibadet edebildiği 37 şapel ve 75 sütundan oluşan Notre Dame Katedrali’nin ismi Fransızcada Kutsal Bakire ya da Meryem Ana anlamına geliyor. Tarih boyunca Paris ve Fransa’nın önemli olaylarına tanık olan yapı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Gotik mimarinin dünyadaki en güzel örneklerinden biri olan Notre Dame Katedrali 1334 yılında tamamlandı. Napolyon’un taç giyme töreni, Fransız Başbakanı De Gaulle’ün cenaze töreni ve Fransız İhtilali gibi olayların tanığın katedral toplumsal olayların da merkezinde yer alıyor.

Devasa iç mekanının yanı sıra etkileyici güzellikteki dış cephesi, süslemeleri, içerisindeki sanat eserleri ve renkli vitraylarıyla ziyaretçilerini etkileyen yapı tüm bu özellikleri ile mimarlık tarihinin başyapıtları arasında gösteriliyor.

Notre Dame Katedrali giriş ücreti

Katedralin koro bölümünün girişinde yer alan 14. yüzyıl eseri Bakire ve Çocuk Heykeli, katedrale ismini veriyor. Katedralin genel bölümüne giriş ücreti alınmıyor. Kulelere çıkmak isteyenler 10 euro, hazine dairesine girmek için ise 2 euro ödemek gerekiyor.

Yılın 365 günü ziyarete açık olan Notre Dame Katedrali’nin ziyaret saatleri 07.45-18.45 arasında. Cumartesi ve pazar günleri katedralin kapanış saati 19.15’e uzatılıyor.

Paris gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yeralan Notre Dame Katedrali’nin yangında gördüğü zararı telafi etmek, yenileme çalışmalarına destek vermek amacıyla başlatılan kampanyada dünyanın dört bir yanından kişi, kurum ve kuruluşlar ciddi anlamda para bağışında bulundu.

Notre Dame’ı ziyaret etmek, çevresindeki güzellikleri keşfetmek ve Paris’te keyifli bir seyahat gerçekleştirmek için Paris uçak bileti seçeneklerine göz atın.

PAYLAŞ
Önceki makaleAntalya’nın Tarihi Yerleri
Sonraki makaleSence #NedenTurna?
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü Mezunu. Muhabir, Seyahat Yazarı.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

loading-YouTube-player_zps9255a050