Uçak Bileti

Karadeniz kıyılarını süsleyen etkileyici bir liman şehri olan Odessa, Doğu Avrupa ülkeleri arasında yer alan Ukrayna’nın en büyük üçüncü şehri olarak biliniyor. Birbirinden güzel plajları, kaplıcaları ve göz alıcı doğasıyla adından söz ettiren şehir, ülkenin en gözde turizm destinasyonları arasında bulunuyor. Odessa bölgesinin başkentliğini üstelenen şehir, ülkenin önemli bir demiryolu kavşağı ve otoban bağlantı noktası olmasının yanı sıra kültür, turizm, bilim, ticaret ve endüstri alanlarında da öne çıkan bir yerleşim yeri.

Odessa’da Görülmesi Gereken 5 Tarihi Yapı

1. Potemkin Merdivenleri

Ülkenin sembolü haline gelen 192 basamaklı Potemkin Merdivenleri, Ukrayna’ya gelen turistlerin gözdesi. Bu merdivenin en başı veya en sonundan bakıldığında arada kalan basamaklar görülmüyor. 1837-1841 yılları arasında yapılan merdivenler, tasarımı sırasında uygulanan bu optik yansıma ile Avrupa’nın en ünlü merdivenleri arasında gösteriliyor.

2. Odessa Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu

1810 yılında inşa edilen ancak daha sonra çıkan yangınlar sonucunda hasar görerek, 1887 yılında yeniden yapılan Odessa Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu, sadece Odessa’nın değil, Avrupa’nın da en güzel mimari yapılarından biri. Bin 636 kişi kapasiteli bu tarihi tiyatro, etkileyici akustiği, İtalyan Barok tarzı mimarisi ve görkemli iç tasarımı ile hayranlık uyandırıyor.

Mobil Uygulama

3. Transfiguration Katedrali

Şehrin en önemli kilisesi olan Transfiguration Katedrali, 19. yüzyıldan bu yana sürekli genişletilerek günümüzdeki görünümüne kavuşmuş. 1808 yılından bu yana ayakta kalmayı başaran bir Ortodoks ibadethanesi olan katedral, iç tasarımıyla da dikkat çekiyor.

4. Katakomblar

Şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Katakomblar, taş madenciliği sırasında meydana gelen yer altı şehirlerinden oluşuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında saklanmak amacıyla da kullanılan bu şehirlerin tam uzunluğu ise bilinmiyor. 2 bin 500 kilometrelik kısmına ulaşılan Katakomblar, deniz seviyesinin 60 metre altında kalıyor.

5. Arcadia Plajı

Hem eğlence hem de deniz turizminin tadını çıkarmak için oldukça güzel bir seçenek olan Arcadia Plajı, Ukrayna’nın en ünlü plajı olarak anılıyor. Plaj çevresindeki restoran ve eğlence merkezleri ise yaz aylarına renk ve neşe katıyor.

Odessa’ya Nasıl Gidilir?

Türk vatandaşları için vize uygulaması bulunmayan bu şahane şehir, vizesiz seyahat kolaylığı sayesinde Türkler arasında oldukça popüler bir turizm adresi haline dönüşmüş. Renkli gece hayatının yanı sıra kültürel ve doğal güzellikleriyle de ilgi çeken bu şehre, aktarmalı ya da direkt uçuş seçenekleri ile ulaşmak mümkün. Bölgede hizmet veren ve şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta olan Odessa Uluslararası Havalimanı ile İstanbul arasında yapılan uçuşlar, ortalama bir buçuk saat sürüyor.

Siz de, Odessa uçak bileti kampanyalarını değerlendirerek, bu göz alıcı şehrin sokaklarında oldukça keyifli bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Otobüs Bileti

1 YORUM

  1. Biz ukrayna odessa ya gittik katabomblar ve plajlara kesın gıdın. Rus dili çok zor garsonlar dışında kımse bizi anlamadı, yaş itibari ile ingilizce orta öğrenci tercüman arkadaşla dolaştık. borş çorbası kesinlikle için ve ukrayna mantısı yiyin. yer altı mağaraları soğuk mont alınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here