PAYLAŞ

Avrupa‘nın en iyi plajları arasında gösterilen İztuzu Plajı, 4 buçuk kilometrelik eşsiz kumsalı, sazlıklar arasında bulunan muhteşem Dalyan’ı ve Caretta Caretta yuvalarıyla göz alıcı bir turizm destinasyonu.

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan mahallesi sınırlarında yer alan İztuzu Plajı, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor. Göz alabildiğine uzanan incecik kumlarla çevrili plajı ve metrelerce ilerlemenize rağmen bir türlü derinleşmeyen deniziyle farklı bir atmosfere sahip olan İztuzu, tekneden inip sahile doğru yürürken karşılaşılan kum birikintileri nedeniyle ilk bakışta çöle girmiş hissi uyandırsa da, çevreyi saran tepeler ve irili ufaklı ağaçlar bu havayı dağıtıyor.

İskeleye yanaştığınızda ister Dalyan tarafında isterseniz de plaj tarafında suya girebilirsiniz ancak giriş ücreti olarak alınan 2 lirayı görevliye ödemeyi unutmayın. Plajda doğal ortamı bozmamak adına büyük işletmelerin kurulmasına izin verilmiyor, ayrıca tatlı su ile duş alma şansı yok. Duşlardan akan su da denizden geliyor.

Plajda ise deniz ile kumsal arasında kalan belli bölümlere havlu ve şezlong koymak yasak. Bunun sebebi plajda bulunan Caretta Caretta yumurtalarının zarar görmemesi. Zaten yumurtaların bulunduğu bölümler özel kafesler ile koruma altına alınmış. Düzenli olarak kontrol edilen bu yumurtalar için alınan önlemler bununla da sınırlı değil. 1988 yılından itibaren özel koruma bölgesi ilan edilen İztuzu’na, 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında yalnızca 20.00-08.00 saatleri dışında girilebiliyor. Bu noktada çok titiz bir çalışma yürütülüyor.

İztuzu Plajı’na Nasıl Gidilir?

Plaja en yakın havalimanı Dalaman’da bulunuyor. Bu nedenle Dalaman uçak bileti kampanyalarını takip ederek, İztuzu’na daha uygun fiyatlı bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Havalimanına indikten sonra yaklaşık 27 kilometre süren bir araba yolculuğu yaparak, bu şahane plaja ulaşabilirsiniz.

Muğla’da şehir içinden ulaşım içinse Ortaca ilçesine geldikten sonra Dalyan’dan hareket eden tekneleri kullanarak, plaja kolaylıkla gidebilirsiniz. Sabah erken saatlerde kalkan turları kaçırıp, özel olarak tekne kiralamak isteyenler de, yaklaşık 7-10 kişiye kadar taşıyabilen tekneleri 120-150 TL aralığında kiralayabilir.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

3 − one =

loading-YouTube-player_zps9255a050