Uçak Bileti

Sardunya ve Sicilya’dan sonra Akdeniz’deki en büyük ada olan Kıbrıs, bakir koyları, incecik kumlarla kaplı plajları, dünyanın dört bir yanından turist çeken kumarhaneleri ve eğlence mekanlarıyla göz alıyor. Doğu Akdeniz’in en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Kıbrıs’ın resmi ismi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak geçiyor. Bağımsızlığı Türkiye dışında başka bir ülke tarafından tanınmayan Kuzey Kıbrıs halkı, üzerinde bulunduğu adanın güney kesimini Rumlarla paylaşıyor. Adada tatil için en uygun zaman dilimi ise mayıs-haziran ve eylül-ekim ayları arasındaki dönem. Temmuz ve Ağustos aylarında 40 dereceleri bulan sıcaklardan bunalmamak için tatil planlarınızı bu tarihlere çekmekte yarar var.

Kıbrıs’ta Güzelliğiyle Büyüleyen 5 Turistik Şehir

1. Lefkoşa

Adanın ortasında yer alan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkentliğini yürüten Lefkoşa, ülkenin en kalabalık ve hareketli şehri olarak biliniyor. Ülkenin kültür, sanayi, ticaret ve ulaşım merkezi konumundaki bu şehirde, Arap Ahmet Sokağı, Selimiye Camii, Barbarlık Müzesi, Arasta Sokak ve Haydar Paşa Camisi gibi yerler görülebilir.

2. Gazimagusa

Mobil Uygulama

Küçük bir ticaret limanı olan Gazimagusa, adanın doğusunda yer alıyor. Ülkenin tek derin su limanına sahip olan şehir, Akdeniz’in en çok güçlendirilmiş limanları arasında bulunuyor. Altın rengi kumsalları ve uluslararası festivalleriyle görenleri kendine hayran bırakan bu şehir, ülkenin turizm alanındaki en önemli yerleşim yerlerinden biri.

3. Girne

Güneyinde Girne Dağları, kuzeyinde ise Akdeniz bulunan bir liman şehri olan Girne, ülkenin en popüler turistik noktalarından. Kumarhaneleri, sahil boyunca uzanan restoranlarıyla ünlenen bölgede, Girne Kalesi, Beylerbeyi, St. Hilarion Kalesi, Hazreti Ömer Türbesi gibi yerler de ziyaret edilebilir.

4. Güzelyurt

İsmini doğasının zenginliği ve güzelliğinden alan Güzelyurt, 1998 yılına kadar Lefkoşa’ya bağlı bir yerleşim yeriydi. Çıkarılan yasa ile ilçe statüsüne çıkarılan Güzelyurt, ülkeye giden yabancı turistlerin olduğu kadar yerel halkın da gözde ziyaret noktalarından biri.

5. İskele

Yaklaşık 25 bin nüfuslu bir yerleşim yeri olan İskele‘de bulunan Agios Iakovos Kilisesi bölgenin en önemli turistik yapılarından biri. Oldukça sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olan İskele, yolu Kıbrıs’a düşenler için harika bir dinlenme adresi.

Ülkeye girmek isteyen Türk vatandaşlarından vize ve pasaport istemeyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek için kimliğinizi yanınıza almanız yeterli. Kimliğinizle yapacağınız girişlerde, 90 gün boyunca ülkede kalma hakkınız bulunuyor. Doğası ve masmavi koylarıyla görenleri büyüsü altına alan bu şahane ülkeye dair plan yaparken, Kıbrıs uçak bileti fırsatlarını takip etmeyi ihmal etmeyin.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here