Uçak Bileti

Ürdün’ün Lut Gölü’nden Akabe Körfezine kadar uzanan geniş bir coğrafyada yer alan Petra Antik Şehri, kayalar içine oyulmuş yapıları ile büyüleyici bir güzelliğe sahip. Kentin bu ihtişamlı görünümüne bakıldığında isminin ‘taş’ anlamına gelmesine de şaşırmamak gerekiyor. Petra Antik Şehri, güneş ışığının düşme açısına göre değişen pembe, kırmızı, sarı, turuncu renkli görüntüsü ise unutulmaz bir manzara oluşturuyor.

1812 yılında İsviçreli Kaşif Johann Ludwig Burckhardt tarafından yeniden bulunana kadar yalnızca bölgede ticaret yapan Arapların bildiği bir kayıp şehir olan Petra, bölgeyi ziyarete gelenleri daha ilk görüşte etkisi altına alan muhteşem bir yerleşim yeri.

Ticaret ve kervan yolları üzerinde yer aldığı için Nebati Krallığının oldukça zenginleşmesini sağlayan şehir, o dönemlerde yaklaşık 20-30 binlik bir nüfusa ev sahipliği yapmış. Görkemli bir geçmişe sahip olan Petra’da, zaman içerisinde yaşanan depremler sonucunda binalar yıkılmış ve şehirdeki en önemli şey olan su yönetim sistemi zarar görmüş. Tüm bunların ardından bölgede yaşayan insanların da şehri terk etmesi ile Petra, bir kayıp şehre dönüşmüş.

Dünyanın 7 Harikasından Biri

Kayıp şehir olmadan önce Milattan Önce 400 ile Milattan Sonra 106 yılları arasında Nebati Krallığının başkenti olan Petra, 1985 yılında ‘insanlığın en mükemmel kültürel özelliklerini barındıran bir miras’ olarak nitelendirilerek, UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edildi. Aynı zamanda Peru’daki Machu Picchu’nun kardeş şehri olan Petra, 2007 yılından bu yana dünyanın yedi harikasından biri olma unvanını da taşıyor.

Mobil Uygulama

Petra’da Görülmesi Gereken Yerler

Dev kayalarla çevrili bir kanyon arasında bulunan Petra’da görülmesi gereken en güzel yapılar arasında ünlü Al Khazneh (Hazine), Ad-Deir Manastırı, Qasr el-Bint Tapınağı, Aaron’un Mezarı, Royal Tombs Kraliyet Mezarları, kanyon içerisindeki kaya mezarları, amfi tiyatro ve Petra Arkeoloji Müzesi ile Nebatiler Müzesi ilk sıralarda yer alıyor.

Petra’ya Nasıl Gidilir?

Pahalı giriş ücretleri nedeni ile çoğu kişinin tepkisini çeken antik kente ulaşabileceğiniz en yakın havalimanları, Ürdün’ün Amman ve Akabe şehirlerinde bulunuyor. Amman ve Aqaba‘dan de yaklaşık iki-iki buçuk saat süren bir araba yolculuğu yaparak, antik şehre gidilebiliyor. Bu etkileyici coğrafyayı görmek için Ürdün uçak bileti fırsatlarına göz atmayı unutmayın.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here