Uçak Bileti

Orta Doğu’nun en küçük ülkelerinden Katar, zengin ve yüksek refah seviyesi ile bölge siyasetinde önemli bir yere sahip. Son dönemde turizmde atılım yapan ülke başkent Doha başta olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki tarihi ve turistik noktalara ziyaretçi çekmek için büyük çaba gösteriyor.

Orta Doğu’da Dubai ile birlikte en önemli aktarma merkezlerinden biri olan Doha Havalimanı’ndan transit uçuşu olan yolculara bir gece ücretsiz konaklama ve şehir turu veren Katar’da görülmesi gereken yerler bu yazıda.

Katar uçak bileti seçeneklerine göz atın.

1. Souq Waqif

Mobil Uygulama

Souq Waqif (Vakıf Çarşısı), geleneksel Katar kültürünü deneyimleyebileceğiniz Doha’nın en eski ticaret merkezi. Çarşının otantik atmosferi, daracık koridoru andıran sokaklarda sıralanan baharat dükkanları, iğneden ipliğe aklınıza gelebilecek her türlü şeyi bulabileceğiniz dükkanlar İstanbul’daki Kapalı Çarşı ile benzerlik gösteriyor.

Doha’nın kalbinin attığı çarşıda evcil hayvanların kafeslerde sergilendiği küçük meydanlar, kuyumcular, nargileciler, yerel ürünler satan mağazalar, tütsücüler ve modern kafeler bir arada.

2. İslami Eserler Müzesi

İslami Eserler Müzesi, Doha’nın bölgede kültürel bir merkez olma çabasına hizmet eden en önemli yapılardan. Katar Kraliyet Ailesi’nin 80’li yıllardan itibaren dünyanın dört bir yanından topladığı 7. yüzyıldan 19. yüzyıla uzanan çok sayıda eserin sergilendiği müze kente gelenlerin uğrak noktası.

Müzede sergilenen eserler arasında el yazmaları, dokumalar, metal, cam ve seramik objelerden oluşan zengin bir koleksiyon bulunuyor. Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nin önündeki Lourve Piramidi’nin mimarı tarafından tasarlanan müze binası, burka giymiş Müslüman bir kadını sembolize ediyor.

3. Katara Kültür Köyü

Katar’ın kültür ve sanat alanında dünyaca ünlü bir marka olmasına hizmet eden bir başka yer de Katara Kültür Köyü. Çeşitli sosyal etkinlikler, konserler, sergiler ve sempozyumların düzenlendiği komplekste opera ve tiyatro binaları, sanat galerileri, kütüphaneler ve restoranlar bulunuyor.

4. Pearl Qatar

Pearl Qatar, Doha şehir merkezinin kuzeyinde tamamı insan eliyle inşa edilen yapay bir ada. 20 bin konutun bulunduğu, 50 bin kişinin yaşadığı Pearl Qatar bölgesi hatırı sayılır bir yabancı nüfusa da sahip. İnci şeklinde tasarlandığı için ‘pearl’ adı verilen adalar topluluğunda dünya markası mağazalar, restoran ve kafeler ile spor alanları bulunuyor.

5. Khor Al Adaid

Katar’da çöl aktiviteleri yapılan bir numaralı adres Khor Al Adaid. Develerle gezi, ATV ve ciplerle çöl safarisi, çölde konaklama ve paramotor gibi etkinlikleri deneyimlemek isteyen çok sayıda kişi Khor Al Adaid’i ziyaret ediyor. Doha’ya bir saat uzaklıktaki Sea Line Çölü’nde yer alan bölge uçsuz bucaksız çölün İran (Basra) Körfezi ile buluştuğu bir konumda.

6. Corniche

Doha’nın gökdelenli şehir manzarasına karşı, deniz kıyısında yürüyüş yapabileceğiniz Corniche (Korniş), palmiyelerle bezeli sahil şeridi. Sabahın erken saatlerinde yürüyüşe çıkanların ve bisiklete binenlerin ardından sessizliğe bürünen Corniche, öğle saatlerinden sonra yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyor. Havanın kararmasıyla birlikte ışıl ışıl gökdelenlere karşı yürümek oldukça keyifli.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here