Uçak Bileti

Son 20 yılda büyük bir değişim süreci yaşayarak modern ve gösterişli bir mimari görünüme kavuşan Katar, bir milyon nüfuslu Doha şehri ile dünyanın dört bir yanından turist çekiyor. Yüksek yaşam standartları, birbiri ardına açılan ihtişamlı gökdelenleri, plajları, safari meraklılarını cezbeden çölleri, kamp alanları, lüks otelleri ve restoranları ile öne çıkan ülkede, nüfusun neredeyse dörtte üçü göçmenlerden meydana geliyor. Hindistan, Pakistan, Fas, Filipinler, Ürdün ve Mısır’dan gelen göçmen nüfus aynı zamanda ülkenin istihdam gücünü de oluşturuyor. Başta hizmet sektörü olmak üzere iş yaşamının her yanına yayılan bu zengin yapı, ülkenin çok uluslu yapısını güçlendiriyor. Yüzölçümü bakımından da oldukça küçük olan Katar’a gelirken bilmeniz gereken bazı küçük noktalar da bulunuyor. İşte onlardan bazıları.

Katar’a Giderken Bilmeniz Gereken 7 Şey

İçindekiler

1. Katar’da yaşayan yerel halkın büyük bir bölümü İslam kültürü ve geleneklerine uygun olarak giyinmeyi tercih ediyor. Bu nedenle sokaklarda yürürken, çarşaflı kadınlar ve geleneksel elbiseler giymiş erkekler ile karşılaşabilirsiniz.

2. Ülkede büyük otel ve restoranlar dışında alkol satışı yapılan bir mekân yok. Bu nedenle hem turistler hem de yerel halk yalnızca bu yerlerde alkol tüketebiliyor. Bu anlamda bir kısıtlama yok.

3. Doha ve çevresinde pek çok plaj mevcut. Karasal iklimin etkileri hissedilen ülkede, şubat ayından ekim ayına kadar denize girmek mümkün ancak şehir içerisinde bikini mayo gibi deniz kıyafetleri ile dolaşılması hoş karşılanmıyor.

4. Yerel halkın özellikle de çarşaf giyen kadınların yoğun olduğu yerlerde fotoğraf çekerken dikkatli olun. Özellikle de erkekseniz. Dini inanışlar yüzünden bu durumun hoş karşılanmadığı yerler olabiliyor.

5. Başta İslam Sanatları Müzesi ve dini yapılar olmak üzere ülke genelinde kadınların askılı bluz ya da kısa etek gibi kıyafetler giymemesi bekleniyor. Bu durum sokaklarda katı kurallar ile belirlenmese de toplumsal yapı bunu hissettiriyor.

Mobil Uygulama

6. Katar’da yaşayan çoğu kişi şahin besliyor. Başta Souq Vakif bölgesindeki dükkânlar olmak üzere pek çok yerde bu kuşların satıldığını görmek mümkün. Bir şahinin fiyatı ise yaklaşık 40-50 bin liradan başlıyor.

7. Katar Müslüman bir ülke olduğu için namaz saatlerinde dükkânlar kapalı olabiliyor. Bu nedenle aynı anda birçok dükkânı kapalı gördüğünüzde şaşırmayın. Başka yerlerde zaman geçirmeyi deneyin.

Siz de Katar uçak bileti fırsatlarına göz atarak, bu gösterişli şehrin sokaklarında dolaşıp, bambaşka ve renkli bir yaşam biçimine tanıklı edebilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here