Uçak Bileti

Özellikle uzun uçuşlarda insanlar kendilerini oyalamanın ve zaman geçirmenin yollarını bulsalar da, bazılarımız o kadar şanslı değil. Zira işlerimiz yoğun ve çalışmak zorundayız. Uçakla seyahat esnasında, özellikle de uzun uçuşlarda, çalışmak o kadar da zor değil. Yalnızca nasıl yapacağınıza dair birkaç noktayı aklınızda bulundurup, uçuş öncesinde ufak tedbirler almak yeterli.

Havada Çalışmanın İpuçları

1. Doğru koltuk seçimi

Her ne şekilde olursa olsun uçuşun ilk kuralı kendinize ve seyahatinize uygun koltuğu seçmek. Eğer business veya first class yolcusu değilseniz, ekonomi sınıfındaki standart koltuklarda çalışma alanınız dar olacak. Bu durumda, acil çıkış bölümünden koltuk seçmek veya erkenden havalimanında olup fazladan ücret ödeyerek acil çıkış koltuklarından birini almak en doğru seçim olacak.

2. İnternetsiz asla

Eğer çalışmanız için internet bağlantısı şartsa veya dünya ile bağlantınızı kesmeden seyahat etmek istiyorsanız, mutlaka wi-fi olan bir uçağı tercih edin. Günümüzde internet ağı olan uçaklar git gide yaygınlaşıyor. Bilet alırken havayolu sitesinin web sitesinde wi-fi sembolünü arayın.

Mobil Uygulama

3. Ucuz internet önemli

Yakın bir zamanda neredeyse internetsiz uçak kalmayacak, ancak o zamana kadar internet bağlantısında dikkate etmeniz gereken birkaç nokta var. Ekonomi sınıfında başınıza gelebilecek iki sorundan ilki, wi-fi hizmeti için yüksek rakamlar ödemek, ikincisi ise bağlanma kalitesinin yetersizliği. Eğer uçuş öncesi gerekli araştırmayı yapmazsanız, uçakta satın alacağınız wi-fi hizmetine yüksek ücret ödeme ihtimaliniz yüksek. Bunun için bazı havayollarında uygulanan uçuş öncesi wi-fi kaydınızı yaptırmanız önemli.

Uçmadan önce uçakta wi-fi olup olmadığını ve hangi sağlayıcının olduğunu mutlaka araştırın. En büyük sağlayıcılardan olan Gogo üzerinden bağlanıyorsa, Gogo’nun web sitesine gidip “uçmadan önce satın al” seçeneği ile hizmeti ucuza alın. Özellikle kıtalar arası uçuşlar için “tüm gün geçerli” veya sık seyahat ediyorsanız “aylık sınırsız üyelik” seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

4. Wi-fi paylaşımına dikkat

Wi-fi ödemenizi önceden yaptıysanız, bağlantınızı diğer mobil cihazlarınızla da paylaşmanız mümkün. Böylece bilgisayar, tablet ve cep telefonunuzla aynı bağlantıya sahip olabilirsiniz. “Connectify” kullanımı uçakta çalışabilmek en önemli ipucu. Bazı havayolu şirketlerinde tek cihazdan wi-fi’ye bağlanmaya izin veriliyor. Örneğin Türk Hava Yolları’nda uygulama böyle olsa da, ilk bağlandığınız cihazdan çıkıp, ikinciyle internete girmekte de sıkıntılar yaşandığı için tercihinizi dikkatli yapın. Önce mobil cihazlardan girip sonra bilgisayara dönemeyebilirsiniz.

5. Son dakika wi-fi sürprizleri

Diyelim ki, son dakikada yaşanan bir sorun gereği havayolu şirketi uçak tipini değiştirerek wi-fi’si olmayan bir uçağı sefere aldı veya sistem havada çalışmıyor. Eğer çok acil ve internet bağlantısının şart olduğu bir çalışmanız varsa, uçuş öncesi önleminizi alın. Havayoluyla irtibata geçerek herhangi bir son dakika değişikliğinin olup olmadığını ve internet bağlantı durumunu öğrenin. Tedbirinizi zamanında alırsanız yolculuk öncesi mail ve internet sayfalarını çevrimdışı kullanabileceğiniz hale getirebilir, çalışacağınız dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

6. Dolu batarya candır

Uçuş öncesinde uçakta elektrik girişlerinin olup olmadığını kontrol etmeniz hayati önemde olabilir, zira havayolu ulaşımında en fazla yaşanan sorunların başında havada yaşanan enerji problemi geliyor. Uçağa güvenip tedbirsiz çıkmayın, seyahat öncesinde bataryalarınızı tamamen doldurun veya yedek bataryalarınızı yanınıza alın.

7. Uluslararası adaptör

Yeni nesil uçakların çoğunda standart fişler için uygun olan güç çıkışı bulunuyor, ancak araçlardaki çakmak girişine benzer DC güç çıkışlarının bulunduğu eski uçaklar da var. Bu durumu önlemenin en pratik yolu, uluslararası tüm girişlerin bulunduğu bir adaptör edinip kabin bagajına almak. Yalnızca uçakta değil, havalimanları, loungelar, kafe, restoran ve otellerde hayat kurtarıcı olabilir.

8. Ön koltuk sorunu

Doğru koltuk, ucuz internet ve kaliteli bağlantı, her şey tamam. Kendinizi kaptırmış çalışırken bir anda önünüzdeki koltuğu yatıran yolcu, bilgisayarınızın koltuğun köşesine sıkışarak hasar görmesine, içeceğinizin üzerine dökülmesine veya bilgisayarın yere düşmesine neden olabilir. Yapabileceğiniz tek şey, bilgisayarınızı koltuğun dibine yaslamadan birkaç santimetre uzağında tutmak. Elbette daha garanti bir seçenek de öndeki yolcunun çalıştığınızı bilmesi.

9. Gizli ekran filtresi

Siz de laptop ile çalışırken çevreden izleyenlerden ya da yanınızda oturanların bakışlarından rahatsız oluyorsanız, kolayı var. Bir nevi hafif ışık sistemi olan koruyucu 3M gizli ekran filtresi sayesinde koridordan geçen veya yanınızda oturan insanların ekranınızı görmesini engellemeniz mümkün.

10. Sessizlik için kulaklık

Çalışırken yalnızca motor ve uçağın havadaki sürtünmesiyle ortaya çıkan ses değil, dikkatinizi dağıtan uçak içi gereksiz ses ve gürültüyü de bertaraf etmenin en kestirme yolu, çeşitli fiyatlarda pek çok modeli bulunan gürültü önleyici bir kulaklık edinmek.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here