Uçak Bileti

Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık döneminin 400 yılında idare merkezi olan Topkapı Sarayı, İstanbul’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Osmanlı padişahlarının yaşadığı saray, devletin en etkili döneminde 4 bini aşkın kişiye yaşam alanı olmuş.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan, Tarihi Yarımada’nın en popüler yapılarından biri olan saray, Dolmabahçe Sarayı yapılana kadar Osmanlı’nın yönetim merkeziydi. Kuruluşunda 700 bin metrekare genişliğinde bir alanı bulunan saray, günümüzde 80 bin metrekare genişliğindeki alanın içerisinde.

Topkapi-Sarayi-Yarimada-Istanbul

1465’te yapımı başlatılan saray, Abdülmecit Dönemi’nde yabancı konuklara devletin ihtişamının gösterildiği önemli bir değere dönüşmüş. 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle halkın ziyaretine açılan bir müze olan Topkapı Sarayı’nın, o tarihte Kubbealtı, Arz Odası, Mecidiye Köşkü, Hekimbaşı Odası, Mustafa Paşa Köşkü ve Bağdat Köşkü bölümleri görücüye çıkarılmış.

Her yıl düzenli onarımdan geçirilen saray, Türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren İstanbul Tarihi Yarımada’nın en önemli parçalarından biri olan Topkapı Sarayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Mobil Uygulama

Topkapı Sarayı Nerede

Topkapı Sarayı, Haliç, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi arasında kalan tarihi İstanbul Yarımadası’nın ucundaki Sarayburnu’nda, Bizans akropolü üzerine kurulu. Günümüzde Fatih ilçesi sınırlarında bulunan saray, Ayasofya, Sultanahmet, Yerebatan Sarnıcı ve Dikilitaş’ın da yer aldığı Tarihi Yarımada’da.

Topkapı Sarayı’na Nasıl Gidilir

Istanbul-Topkapi-Sarayi

Türkiye’nin en çok turist çeken şehri İstanbul’da bulunan Topkapı Sarayı’nı ziyaret etmek isteyenlerin, Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın başlıca kentlerinden İstanbul’a uçak bileti almaları gerekiyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, uçak bileti alarak bağlantı sağlanacak havalimanları arasında. Her iki havalimanından da Tarihi Yarımada’ya ulaşmak oldukça kolay.

Ayrıca şehirlerarası otobüs, tren ve İDO gemileriyle de İstanbul’a gelinebiliyor.

Dünyada iki kıtada kurulan tek şehir olan İstanbul, doğal güzellikleriyle birlikte dünya tarihine yön veren olaylar ve mekanlara da ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkaran bu mekanlar büyülü bir atmosfer sunuyor. Hava yolu şirketlerinin kampanyaları ve uygun uçak bileti fırsatlarından yararlanarak İstanbul’a gelmek çok kolay.

Otobüs Bileti