Uçak Bileti

Güneydoğu Anadolu’nun zengin kültürü ile öne çıkan şehirlerinden olan Gaziantep’te, gezilecek çok sayıda tarihi yer ve müze bulunuyor. Şehrin binlerce yıl öncesine uzanan geçmişine dair izleri ortaya çıkaran kazı alanları da, bu anlamda oldukça ilgi çekiyor. Tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra misafirperver insanları ve leziz Antep mutfağıyla da adını duyuran şehir, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

Gaziantep Şehrinde Gezilecek 5 Eşsiz Yer

1. Zeugma Antik Kenti

Gaziantep’in Nizip ilçesi sınırlarındaki Belkıs mahallesi çevresinde bulunan Zeugma Antik Kenti, yaklaşık 21 bin dekarlık bir alanı kaplıyor. Milattan Önce 300’lü yıllarda Büyük İskender’in genarellerinden olan Selevkos Nikator tarafından kurulan Zeugma, medeniyetler beşiği Gaziantep’in en önemli kültürel mirası olarak nitelendiriliyor.

2. Zeugma Mozaik Müzesi 

Mobil Uygulama

İçerisinde, Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan tarihi eserlerin ve kalıntıların sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, şehrin sembolü haline dönüşen ‘Çingene Kızı’ mozaiğine de ev sahipliği yapıyor. Toplam 1700 metrekare genişliği bulunan müze, 2014 yılında açılan Hatay Arkeoloji Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi unvanını taşıyor.

3. Tarihi Antep Evleri 

İki katlı ve avlulu yapısı ile şirin bir görünüm oluşturan Tarihi Gaziantep Evleri, şehir merkezinde görülebilecek etkileyici yapılar arasında bulunuyor. Kesme taştan yapılan ve şehre gelen turistlerin gözde adresleri arasında yer alan bu tarihi evler, günümüzde ise butik otel ve müze olarak kullanılmaya devam ediyor.

4. Tarihi Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Bakır işlemeciliğinin 400 yıldan bu yana devam ettiği Tarihi Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, çeşit çeşit bakır ürünleri ve yılların eskitemediği bakır ustalarını görebileceğiniz sayılı yerler arasında. Muhteşem atmosferi ve misafirperver esnafı ile öne çıkan çarşı, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

5. Gaziantep Kalesi

6 bin yıl öncesine uzanan köklü geçmişi ile Gaziantep şehir merkezini süsleyen Gaziantep Kalesi, 2000’li yıllarda yapılan son restorasyon çalışmasından sonra günümüzdeki görünümüne kavuşmuş. Kente hakim konumu ve 12 kulesi ile ihtişamlı bir görünüme sahip olan kalenin, Roma döneminde gözlem amaçlı kullanıldığı düşünülüyor.

Siz de, Gaziantep uçak bileti kampanyalarını inceleyerek, bu muhteşem şehrin göz alıcı güzelliği ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here