Uçak Bileti

Kuzey Afrika’da Atlas Okyanusu ile Akdeniz boyunca uzanan Fas Krallığı, güneyde Sahra Çölü ve Atlas Dağları ile sınırlanıyor. Köklü bir tarihi geçmişe ve kültüre sahip olan Fas, özellikle Avrupalı turistlerin rotasında.

Fas’ta başkent Rabat, Kazablanka, Fes, Tanca, Marakeş gibi şehirler ziyaretçilerin sıklıkla uğradığı kentlerden. Türk vatandaşlarından vize istemeyen Fas’ın en büyük şehirleri bu yazıda.

Fas uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Fas’ın En Büyük Şehirleri

1. Kazablanka

Mobil Uygulama

Fas’ın en büyük ve en kalabalık nüfusa sahip olan kenti Kazablanka, dünyaca ünlü Casablanka filmiyle adını dünyanın dört bir yanında duyuran büyülü bir şehir.

3,5 milyonu aşan nüfusuyla ülkenin en büyük kenti unvanını taşıyan Kazablanka, Fas’ın kadim halkı Berberlerin 7. yüzyılda şehri başkente dönüştürmesiyle önem kazandı. Bir dönem Portekiz’in işgal ettiği kent, 15. yüzyılda Anfa ismiyle anıldı. 1575’te Casa Branca olarak adlandırılan şehrin isminin anlamı ‘beyaz saray’ın İspanyolcası. Kazablanka tarih boyunca Fas ile Avrupa arasındaki deniz ticaretinin merkeziydi.

2. Fes

Türklerin Fas’a Fas demesinin tarihi kökeninde yer alan Fes kenti, Fas’ın en büyük ikinci şehri. Nüfusu 2 milyonu aşan şehir tarihte Yahudi toplumunun bölgede geliştiği merkez konumundaydı. Osmanlı egemenliğinde kaldığı dönemde Faslıların ülkenin başkentini Rabat’a taşımalarına neden olan şehir günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Osmanlılar Fes’e hakim oldukları dönemde tüm ülkeyi bu şehrin ismiyle anıyordu. Günümüzde Afganistan ve Türkiye dışında Fas’a Fas ismiyle hitap eden başka bir ülke bulunmuyor.

3. Tanca

Fas’ın en kalabalık üçüncü şehri olan Tanca, 200 yıl boyunca Roma İmparatorluğu’nun en önemli kültür, ekonomi ve askeri merkezlerinden biriydi. 1 milyona yaklaşan nüfusu ile şehir günümüzde Fas’ın en popüler turizm destinasyonlarından biri.

4. Marakeş

Nüfusu yaklaşık 1 milyon olan Marakeş, Fas’ın dünyada en bilinen şehirlerinden biri. Ülkeye gelen yabancı turistin 3’te birini tek başına ağırlayan şehir kumarhaneleri, lüks otelleri, mistik atmosfere sahip eski şehir merkezi ile olağanüstü bir yer. Atlas Dağları’nın eteklerinde yer alan Marakeş, ülkenin uluslararası ismi Morocco’nun da isim kaynağı.

5. Rabat

Fas’ın başkenti Rabat, her ne kadar Kazablanka ve Marakeş gibi şehirlerin gölgesinde kalsa da ülkenin kuzeyini ziyaret eden yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri. 1912’de Fes’ten Rabat’a taşınan başkent ülkenin bürokratik kurumlarının da bu şehirde kurulmasını sağlamış. Yaklaşık 600 bin nüfusa sahip olan şehrin eski kent merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

NOT: Fas vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here