PAYLAŞ

El bagajlarında sıvı maddelerin taşımaması gerektiğini biliyoruz. Ancak yasaklar bununla sınırlı değil. Farklı havalimanlarının sıvı madde haricinde de kısıtlamaları bulunuyor. Sıkı denetimlere sahip havacılık kuralları gereğince uçağa binerken yanınıza almamanız gereken pek çok şey var. Öyle ki bazı yasaklar oldukça şaşırtıcı. Örneğin olta gibi bazı eşyaların yasaklılar listesinde olacağını tahmin etmeniz mümkün olmayabilir.

El Bagajına Kabul Edilmeyen Eşyalar

1. Deodorant ve parfümler

En sevdiğiniz parfümü ve deodorantınızı yanınıza aldınız. Kırılmasın veya elinizin altında durusun diye el bagajına koyarsanız şayet, havalimanında uçuş kapısından geçerken büyük çöp kutsunun dibini boylayacaktır. Eğer hepsi kolayca görülebilecek şekilde, 20×20 cm büyüklüğündeki saydam poşetin içine girmiyorsa; şişelerin her biri 100 mililitreden küçük olsa da yanınıza almanız mümkün olmayacaktır.

2. İlaç ve şuruplar

Hazır izin verilmeyen sıvılar mevzusu açılmışken ilaçlar için de 100 ml kuralının geçerli olduğunu aklınızda bulundurun. Şayet havalimanı görevlilerini daha önce bilgilendirerek izin almadıysanız, yanınıza almanız gereken şurup şişesi için de aynı kural geçerli olacaktır.

3. Çakmaklar

El bagajında yalnızca bir adet çakmak taşıma hakkına sahipsiniz. Çünkü kural şöyle diyor: “Kendinize ya da diğer yolculara zarar verebilecek bir maddeyi el bagajınızda bulunduramazsınız.”

4. Sıvı gıdalar

Paketli sıvı gıdalar da, miktarı 100 ml veya altında değilse, büyük oranda el bagajına kabul edilmeyenler arasında. Bazı istisnai durumlar haricinde, örneğin sağlık nedeniyle belli gıdaları yanınızda bulundurmanız zorunlu ise, doktor veya bir yetkiliden bu durumu doğrulayan belgeleri ibraz etmek durumundasınız. Bebek sütü ve bebek maması genel olarak kabul ediliyorsa da, bazı durumlarda kontrolden geçirilmeleri gerekebilir.

5. Sivri uçlu şemsiyeler

Birçok Avrupa ülkesi için en iyi seyahat zamanları olan bahar aylarında uçuşunuz varsa, bu madde sizi ilgilendiriyor. El bagajına koyacağınız şemsiyeyi havalimanında bırakmak zorunda kalıp indiğiniz yerde ilk adımınızdan itibaren ıslanabilirsiniz. Baston şemsiyeler gibi ucu sivri olan şemsiyeler de pek çok havayolu şirketi tarafından kabin bagajında taşınması yasaklılar arasında.

6. Raketler

Ne yazık ki havacılık denetimleri, spor ekipmanları konusunda da sıkı kurallar içeriyor. Örneğin tenis ve badminton raketinizi el bagajına almanız yasak.

7. Oltalar

Buraya kadarki maddelere bakarak sivri uçlu cisimlerin hemen hiçbirine izin çıkmadığı görülüyor. Zıpkın ve oltalar da el bagajına almanızın yasaklı olduğu eşyalar arasında. Zararsız gibi görünse de ne yazık ki, çantanıza atıp uçağa atlayabileceğiniz türden eşyalardan değil.

8. Piller

Belirli bir büyüklüğün üzerinde olmadığı sürece, cep telefonu, fotoğraf makinesi, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan lityum iyon piller, pek çok havayolu firması tarafından kabine kabul ediliyor. Ancak ne yazık ki, son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız lityum iyon pille çalışan elektrikli kaykaylar (hoverbard) ise kesinlikle el bagajına alınmayanlar arasında.

9. Çadır kazığı

Çadır kampında tatil yapmak veya müzik festivalinde kamp kurmak hayalinizse, çadır kazığını el bagajınıza almanız mümkün değil.

10. Matkap gibi aletler

Marangoz ya da tesisatçı değilseniz el bagajınızda tornavida, çekiç, testere ya da matkap gibi aletler olmaması normal, ancak işiniz gereği bunun gibi aletleri taşımanız gerekiyorsa, bavulunuza koymanız gerekiyor.

Bu yazı el bagajında taşınması yasak olan her şeyi kapsamamakta olup, sadece bir yardımcı rehber niteliği taşımaktadır. En kesin ve güvenli bilgileri bulmak için uçacağınız yerin ve havayolunun resmi kurallarına göz atmanız önerilir.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

fifteen + seventeen =

loading-YouTube-player_zps9255a050