Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir mahalle olan Dalyan, Akdeniz kıyısında, tarih, doğa ve kültürel atmosferin buluştuğu eşsiz bir tatil destinasyonu.

Fethiye ile Marmaris arasında konumlanan, Dalyan Boğazı olarak da bilinen Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’in buluşmasını sağlayan dar ve ince geçidin çevresinde kurulu olan Dalyan, yeşille mavinin tonlarını bir arada görebileceğiniz, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan şirin bir yerleşim yeri.

Dalyan Boğazı’nın hemen karşısında tüm heybetiyle ayakta duran ünlü kaya mezarları Dalyan’ın ününün Türkiye sınırlarını aşmasına yardımcı olmuş. Kaunos Antik Kenti, Dalyan’ı Dalyan yapan en önemli tarihi yapılardan.

Dalaman uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Muğla’nın Küçük ve Şirin Tatil Beldesi: Dalyan

Dünyanın en iyi kumsalları arasında gösterilen İztuzu Plajı’na da ev sahipliği yapan Dalyan, Akdeniz ve Köyceğiz Gölü arasında yer alıyor. Binlerce yıldır süre gelen yer yüzü oluşumlarıyla ince bir şeritle Akdeniz’den ayrılan Köyceğiz Gölü, çok zengin bir ekosisteme sahip.

Mavi yengeç, nil kaplumbağası ve caretta carettalara yuva olan bu bölge alabildiğince sazlık ve onlarca farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. 180’den fazla kuş türünün uğrak noktası olan Dalyan ve çevresi bu özelliği ile ülkemizde kuş gözlemciliği için de büyük önem taşıyor.

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde padişahlara bile hizmet veren Dalyan’ın şifa veren ünlü çamur banyosu alternatif turizm yöntemlerinden. Özellikle yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bu eşsiz şifa kaynağı hoş fotoğraf karelerine de hayat veriyor.

Dalyan’da Gezilecek Yerler

Dalyan gezilecek ve görülecek yerler açısından çok zengin bir bölgede konumlanıyor. Dünyaca ünlü, caretta carettaların yumurtlama sahası olan İztuzu Plajı, Dalyan’a gelenlerin mutlaka ziyaret etiği bir merkez.

Kaplumbağaların yumurtlama alanı olması nedeniyle sınırlı giriş imkanı bulunan plajda bazı bölgelere havlu atmak bile yasak. Sınırları belirlenmiş alan yalnızca kaplumbağalara hizmet veriyor.

Dalyan merkezde Dalyan Çayı’nın kıyısında bulunan Kaunos Antik Kenti ve kaya mezarları, eşsiz İztuzu manzarasıyla Radar Tepesi, müthiş ekosistemi ile Sülüngür Gölü, Kargıcak Koyu, Köyceğiz Sığla Ormanı, Ekincik Koyu, Sultaniye Kaplıcası ve Yuvarlak Çay Dalyan’a gelmişken ziyaret edilebilecek yerler arasında.

Dalyan’a nasıl gidilir?

Dalyan’a en yakın havalimanı Muğla Dalaman’da. Dalaman Havalimanı’ndan Dalyan özel araçla 25 dakika sürüyor. HAVAŞ servislerinin yanı sıra araç kiralama ve transfer aracı hizmetleri de var. Türkiye’nin farklı kentlerinden yaz-kış Dalaman’a uçak seferlerinin yapılıyor oluşu Dalyan tatili planını dört gözle hayata geçirmek isteyenler için avantaj sağlıyor.

Dalyan’da pansiyon, butik otel ve lüks konaklama imkanı tanıyan çok sayıda konaklama alternatifi de var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here