Uçak Bileti

Çocuklarla seyahat etmek çoğu insanın düşündüğü kadar zor değil. Önemli olan yola hazırlıklı çıkmak. Eğer küçük yol arkadaşınız iki yaşını doldurmuş veya on iki yaşından küçükse, hiç korkmayın. Elbette yaş farkına göre yapmanız gereken hazırlıklar var. Kaç yaşında olursa olsun, çocuk yolcular ayrı koltukta seyahat ettiklerinden, onları da bir birey gibi düşünüp kendinizi planlayın.

1. Planlarınızdan bahsedin

Birkaç ay öncesinden seyahatinizi belirlemişseniz, ancak uçuşa birkaç gün kala planınızdan bahsedin. Çocuğunuzun hem psikolojik hem de fizyolojik olarak seyahate adapte olmasına yardımcı olun. İzleyeceğiniz rotayı açıklayın ki nereden nereye ve niçin gideceğini bilsin. Kendine ait, sevdiği bir çanta hazırlamasını isteyin fakat içini çok doldurmasın önleyin, zira her havayolu çocuklara küçük hediyeler veriyor.

2. Renkli ve rahat giydirin

Çocuğu olan insanlar bilir ki, kıyafet seçimi her koşulda önemli. Söz konusu yolculuk olduğunda ise, bir kat fazla dikkat etmek gerekiyor. Hava ve mevsim koşullarına göre, rahat ve daha çok ev ortamında giydiği giysileri tercih edin ve yedeklerini almayı unutmayın. Çocuğu sıkacak, bunaltacak, terletecek ve hareketlerini kısıtlayacak olanlardan kaçının. Çocuğunuz hareketliyse, kalabalıkta fark edilen ve kolay takip edebileceğiniz sevdiği canlı renkteki kıyafetleri tercih edin.

3. Az eşya alın

Çocuklar uzun yolculuklarda, sevdikleri oyuncak, boyama kitabı gibi şeylerle meşgul olma eğilimde olduklarından yanlarına çok şey almak isterler. Ancak amacınız yolculukları cazip hale getirerek çocukta merak uyandırıp çevreyi tanıması ve keşfetmesine yardım etmek olsun. Oturduğu koltuğu, kemeri keşfetmesine, yaşına göre güvenlik talimatlarını okuması veya incelemesine, dergilere göz gezdirmesine olanak sağlayın. Böylece kendini birey olarak hisseden çocuk etrafındaki kalabalığın bir parçası olduğunu hissedecek ve odak noktasına yolculuğu koyacaktır.

Mobil Uygulama

4. Atıştırmalıkları unutmayın

Kendinizi uçakta yiyecek veya içecek verilmeyecekmiş gibi planlayarak, yanınıza yeteri kadar çocuğunuzun en sevdiği yiyecek ve içeceklerden alın. Cips, çerez ve şeker türevi yiyeceklerden sakının. Pek çok havayolu şirketinin çocuklara kek ve çikolata vermek gibi bir hatalı uygulamaları var. Bu nedenle havuç, kuru yemiş, salatalık ve peynir gibi atıştırmalıkları tercih edin.

5. Uygun uçuşu planlayın

Çocuklar için uyku çok önemli. Seyahatinizi planlarken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri de uçuş saatleri. Uykusunu almamış ya da uykusuz bir çocukla seyahat etmenin sıkıntılı başlayıp gergin biteceğini aklınızdan çıkarmayın. Yapabiliyorsanız uçuş saatinizi çocuğunuzun uyku periyoduna göre ayarlayın. Bir başka seçenek de uyku saatini uçuş saatiyle denk getirmek.

6. Fiziksel aktiviteye dikkat

Sağlıklı bir insan vücudu egzersiz sonrası endorfin ve adrenalin salgılar. Bu nedenle uçuş öncesi fiziksel aktivitede bulunan çocuk, kendini iyi hisseder ve zinde olur. Uçuş öncesi sağa sola koşturup enerji harcamasına izin verdiğiniz çocuğunuzun yolculuk esnasında sakin bir şekilde yerinde oturmasını bekleyemezsiniz. Havalimanında fazla hareket etmesine izin vermeyin ve sakin bir şekilde oturmasını sağlayıp oyuncaklarıyla oynayıp, etrafı, uçakları veya havalimanını gözlemlemesine yardımcı olun. Uçuş başlangıcında ilk esnemeyi gördüğünüzde ise uykuya dalmasını sağlayan şartları hayata geçirin.

7. Teknolojiyi kullanın

Uçuştan önce, çocuğunuzun sevdiği müzik, çizgi film veya oyunları elektronik cihazlarınıza indirin. Özellikle uzun uçuşlarda uçak içi eğlence sistemini keşfetmesine yardımcı olun. Mademki devir teknoloji devri, bu nimetlerden siz de yararlanın!

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here