PAYLAŞ

Bursa’nın zeytine adını veren şirin ilçesi Trilye, Mudanya’ya 20 dakika mesafedeki sahil şeridinde yer alan eski bir Rum kasabası. Tarihi dokusunu günümüze kadar koruyan Tirilye, deniz kıyısında tepelere dek uzanan zeytinliklerin eteklerindeki vadi içinde, eşsiz bir atmosfere sahip. Misya, Trak, Antik Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetlerini yaşayan ilçenin, dar sokaklarındaki iki-üç katlı ahşap ve taş evler, adeta şirinlik abideleri.

Adını, zamanında buraya sürgüne gönderilen ‘üç rahip’ten aldığı söylenen Tirilye sakinleri, çok eski zamanlardan beri zeytincilikle uğraşıyor. Rumlar dönemindeki 50 kadar yağhaneden günümüzde halen çalışır durumda olanlar bulunuyor. Zeytini ve zeytinyağı çok ünlü olan ilçeye 1963’te Zeytinbağı adı verilmişse de yeniden Trilye’ye dönülmüş.

Tirilye’nin zeytini dünya literatürüne bile geçen bir ürün. “Tirilye” ismindeki bu zeytin türü, ufak çekirdekli, orta yeşil renkte, ince kabuklu ve çok lezzetli. Gitmişken zeytin yemeden ve zeytinyağı almadan Tirilye’den ayrılmayın!

Tirilye’de gezilecek görülecek yerler

Tirilye’de hemen hepsi 1500’lü yıllardan kalma taş evlerin yanı sıra pek çok tarihi yapı var. Aziz Vasil Kilisesi, günümüzde Tirilye Kültür Merkezi olarak hizmet veriyor. 13. yüzyıl sonlarında yapıldığı düşünülen Kemerli Kilise, Rumların bölgeyi terk etmesinin ardından özel mülkiyet olan Dündar Evi (Aziz Yuhanna Kilisesi) ve Kıbrıs Eski Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un da eğitim aldığı 1909 tarihli Taş Mektep ilçenin en önemli yapıları. Döneminin batı mimarisini yansıtan Neo-Klasik bir yapı olan Taş Mektep, 1924’te Kazım Karabekir tarafından şehit, öksüz, yetim çocuklarının okudukları Dâr-ül Eytam (Öksüz Yurdu) olarak açılmış.

1560’ta yapılan Aya Todori Kilisesi günümüzde Fâtih Câmii olarak ibadete açık. Girişinde Bizans sütun başlıklarına sahip caminin 19 m yüksekliğindeki kubbesi etkileyici. Hemen Fatih Camii’nin yanında yer alan Osmanlı Hamamı (Avlulu Hamam) ise Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan ve restorasyonu devam eden bir yapı.

709’da kurulan Hagios Ioannes Theologos (Pelekete) Aya Yani Manastırı ise günümüze yıkık kilisesi ve duvar kalıntıları ulaşan tarihi Tirilye dokularından. Tirilye’den Eşkel Limanı’na giden karayolunun üzerindeki Medikion Manastırı, 8. yüzyıla ait. Tirilye’de ayrıca günümüze dek sağlam kalan pek çok çeşme de bulunuyor. Bizans dönemine ait Sofalı Çeşme, 70 tonluk sarnıcı ve ilgi çekici mermer kabartmalarıyla, Eskipazar Caddesi üzerinde bulunuyor.

Tirilye’de Roma döneminden kalan Kapanca bölgesindeki antik liman her tarih döneminde en önemli kıyı ulaşımının stratejik odak noktası olmuş. Burası ayrıca, bereketli topraklarından elde edilen ürünleri İstanbul’a, Bizans İmparatorluğu’nun merkezine aktaran, kendi ticareti açısından da işlevsel önemi büyük olan bir liman kenti görevi görmüş.

Tirilye’ye nasıl gidilir

Bursa’ya yaklaşık 41 km mesafedeki Tirilye’ye, Mudanya’dan 12 km daha sahilden devam ettiğinizde ulaşabilirsiniz. Elbette önce bu şirin mi şirin ilçeyi ziyaret etmek bir Bursa uçak bileti almanız gerekiyor!

Temiz havası, denizi, sahildeki balıkçıları ve huzur veren atmosferiyle eşsiz saatler yaşayacağınız Trilye’ye gelmişken, balık yemeden ve zeytinyağı ile zeytinyağlılarının tadına bakmadan ayrılmayın!

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

fifteen + five =

loading-YouTube-player_zps9255a050