Samba ezgileriyle süslü Rio Karnavalı, dev gökdelenler kıyısında konumlanan güzel plajları ve tarihi yapılarıyla göz dolduran Brezilya, son yıllarda suç oranının oldukça artması ve ekonomisindeki olumsuzluklarla gündeme gelse de, dünya turizminin gözdesi olmayı sürdürüyor. İşte Brezilya’da keşfedilmesi gereken şehirlerden bazıları.

Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Brezilya Şehri

1. Rio de Janeiro

Ülkenin en büyük ikinci kenti olan Rio de JaneiroKurtarıcı İsa Heykeli ve Maracana Stadyumu’na sahipliği yapıyor. Ayrıca 1840 yılından bu yana düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından turist çeken Rio Karnavalı da, Rio de Janeiro şehri sokaklarına renk katıyor. Şehir, karnaval zamanında birbirinden etkileyici samba gösterilerine sahne oluyor.

2. São Paulo 

Güney Amerika’nın en büyük şehri olarak anılan São Paulo, 1554 yılında Portekizli Katolik Rahipler tarafından kuruldu. Günümüzde turistlerin uğrak adresleri arasında yer alan şehir, suç oranının yüksekliğiyle de biliniyor. 1976 yılından bu yana gerçekleştirilen São Paulo Uluslararası Film Festivali ise şehrin en heyecan verici etkinliklerinden biri.

3. Maceió

Brezilya’nın önemli turizm merkezlerinden olan Maceió, ülkenin en büyüleyici plajlarına sahip olmasıyla tanınıyor. Şehirdeki en ünlü plajlar arasında Paripueira, Frances, Gunga ve Pajucara plajları yer alıyor. Ayrıca, bir nehir ve okyanusun buluşma noktasında yer aldığı için konuklarına tatlı ve tuzlu suda yüzme imkanı sunan Marape Dunes de, muhteşem güzelliğiyle kendine hayran bırakıyor.

4. Porto Alegre

1742 yılında Portekizli sömürgeciler tarafından kurulan Porto Alegre, bugün ülkenin kültür, ekonomi ve siyaset merkezilerinden biri haline geldi. Guaiba Gölü‘nun doğu kıyısında bulunan bu eşsiz şehir, restore edilerek şehre kazandırılan tarihi binaları ve etkileyici görünümüyle göz alıcı bir güzelliğe sahip.

5. Salvador da Bahia

Tarihi dokusu ile masalsı bir görünümü bulunan Salvador da Bahia, 17 ve 19. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Yeni Dünya’daki en eski şehirler arasında gösterilen ve 1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan şehir, Portekiz Koloniyel Dönemine ait mimarisi ve yapıları ile adından söz ettiriyor.

Brezilya uçak bileti kampanyalarını inceleyerek, ülkenin birbirinden renkli sokaklarında dolaşıp, tarihi yapıları ve masmavi sulara sahip plajları arasında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

NOT: Brezilya vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here