PAYLAŞ

Vize, seyahat önündeki en büyük engellerden biri. Bürokratik onca işlem, zaman ve parasal kayıpları da ekleyince birçok insan vizeyle uğraşmak yerine vizesiz ülkeleri tercih ediyor. Türkiye’nin yakın çevresinde vizesiz gidilebilecek ülkelerin çokluğu seyahat planı yapmayı kolaylaştırıyor.

Vizesiz Balkan ülkeleri, son yıllarda Türk gezginlerin en çok ziyaret ettiği destinasyonların başında geliyor. Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk her yıl binlerce Türk turisti ağırlıyor.

Vizesiz Gidebileceğiniz 5 Balkan Şehri

5. Üsküp, Makedonya

Uskup-Makedonya

Makedonya’nın başkenti Üsküp, orijinal dilinde Skopje olarak anılıyor. Uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kalan şehirde çok sayıda Türk-İslam eserine rastlamak mümkün. Eski Çarşı, Taş Köprü ve Üsküp Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Üsküp uçak bileti fiyatları da oldukça uygun.

4. Mostar, Bosna-Hersek

Mostar-Bosna-Hersek

Balkanların acılara tanıklık eden kenti Mostar, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bosna-Hersek’in en çok ziyaretçi çeken iki şehrinden biri olan Mostar’da Mostar Köprüsü dillere destan. Lezzetli yemekleri ve tarihi geçmişi ile şehirde zamanda yolculuğa çıkılıyor. Mostar uçak bileti bu seyahat için ilk adım olabilir.

3. Ohrid, Makedonya

Ohrid-Makedonya

Ohrid Gölü’nün kıyısında kurulan Ohrid şehri, Makedonya’nın özellikle yaz aylarında kalabalıklaşan turizm kenti. Ucuz konaklama seçenekleri, muhteşem yemekleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki eski şehri ve konaklarıyla Ohrid, Avrupa’nın en güzel köşelerinden. Ohrid uçak bileti seçeneklerine göz atın.

2. Saraybosna, Bosna-Hersek

Saraybosna-Bosna-Hersek

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna, Sarajevo olarak da biliniyor. Osmanlı egemenliğindeki geçmiş günlerinin izlerini taşıyan sokakları ve kalabalık Müslüman nüfusuyla evinizde gibi hissedeceğiniz şehirde Baş Çarşı Balkanların en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri. Haftanın her günü Saraybosna uçak bileti bulabilmek büyük avantaj.

1. Belgrad, Sırbistan

Belgrad-Sirbistan

Son yıllarda Balkan coğrafyasının ve Doğu Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan şehri unvanını taşıyan Belgrad, çılgın gece hayatı, ekonomik konaklama ve yeme-içme seçenekleri ile bu unvanını uzun yıllar taşıyacak gibi görünüyor. Düzenli cadde ve sokakları, sıcakkanlı insanları, kaliteli mekanları ve çok sayıda kafe, bar ve restoranı ile şehir birkaç günlük tatiller için bile ideal. Belgrad uçak bileti seçeneklerine bakarak bu güzel seyahatin ilk adımını atabilirsiniz.

Vizesiz Balkan ülkeleri pasaport ve uçak biletini hazırlayıp hiçbir bürokrasi olmadan rahatlıkla gidilebilecek destinasyonlar. Kısa sürede ulaşım imkanı ve uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bu ülkelere olan seyahatleri kolaylaştırıyor.

3 YORUMLAR

  1. Belgrad ve Ohrid benim favori şehirlerim. UNESCO Dünya Mirası Ohrid eski çarşı ise pek beğendiğim bir yer oldu. Tarihi sokaklarında dolaşın, Ohri Gölü’nde tekne turuna çıkın. Eski kiliseleri ziyaret edin.

BİR CEVAP BIRAK

five × five =

loading-YouTube-player_zps9255a050