Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesine 17 km uzaklıktaki Behramkale Köyü’nde bir antik kent olan Assos (Behramkale), günümüzde Babakale’den Küçükkuyu’ya kadar uzanan bölgenin ismi. Sit alanı ilan edilen, tarih boyunca Lidya, Pers, Pergamon ve Roma egemenliğinden sonra 1330’da Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine giren Assos, Platon‘un öğrencilerinden Aristoteles’in 3 yıl yaşadığı ve bir felsefe okulu kurduğu eşsiz bir bölge.

Assos’ta Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Adres

Kuzeyinde ve güneyindeki koylarda deniz, güneş, kum tatilinin yanı sıra eşsiz antik kalıntılarıyla da gezginlerin gözdesi Assos’ta, köyün aşağısında yer alan ve antik dönemden bu yan kullanılan Assos Limanı çevresindeki geleneksel taş yapılar, günümüzde butik otel ve balık restoranları olarak hizmet veriyor. Assos Antik Kenti‘nin 4 km uzunluğundaki surları içerisinde bulunan köyün en yüksek yerinde, Athena Tapınağı yer alıyor. Antik surların içinde aynı zamanda nekropol, amfi tiyatro, agora gibi kalıntılar da bulunuyor.

1. Assos Antik Kenti

MÖ 6.yüzyıla dek uzanan Assos Antik Kenti, sönmüş bir volkanik tepe üzerine, andezit kayalıkları arasına, denizden 236 metre yüksekliğe kurulu. İlk arkeolojik kazıların 1881’de başladığı antik kentin en önemli yapılarının başında eşsiz manzarasıyla Athena Tapınağı geliyor. Arkaik Çağ’da Anadolu’da yapılan ilk ve tek dor düzenindeki tapınak, halen oldukça büyüleyici. 12 Olimpos Tanrısından biri olan Zeus’un kızı Athena, kentin koruyucu tanrıçası olarak kabul ediliyordu. Midilli Adası’na tüm görkemiyle yükselen tapınağın kutsal odasında bulunan tanrıça heykeli ise ne yazık ki, 1800’lü yıllarda Amerikalılar tarafından götürülmüş. Sütunların üzerlerindeki kabartmaların bir kısmı Boston Müzesi, Louvre Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Kabartmalarda Herakles ile ilgili bir hikâye anlatılıyor. Antik Kentte Athena Tapınağı’nın yanı sıra, 3200 metre uzunluğunda 20 metre yüksekliğindeki surları, 9 yüzyıl boyunca mezarlık olarak kullanıldığı tespit edilen Nekropolü, kentin güney yamacında Midilli Adası’na karşı kurulu, 2500 kişi kapasiteli Amfi Tiyatro’yu, insanların bir araya geldiği kentin en hareketli yeri olan Agora’yı görebilirsiniz.

Ziyaret Saati: Haftanın her günü 08.00-17.00
Giriş Ücreti: 10 TL, Müzekart geçerli.

2. Assos Limanı

Assos Limanı, daracık taş sokaklardan oluşan, yüzyıllık taş yapıların yer aldığı, tesislerin önlerindeki ahşap iskelelerden denize girmenin mümkün olduğu oldukça şirin bir bölge. Balık restoranları, çay bahçeleri, dondurmacılar ve hediyelik eşya tezgahlarıyla çevrili sahil yüzyıllar öncesinin antik havasını koruyor. Mendireğin kırmızı ve yeşil fenerleri antik kentin sütunlarının üzerinde bulunuyor. Akşamları mendirekte oturmak, balık tutmak da bir gelenek olmuş durumda.

3. Behramkale

Behramkale Köyü, Osmanlı döneminde kurulmuş, 30 senedir sit alanı olarak koruma altında bulunan şirin bir köy. Köy içinde Assos mimarisinin taş işçiliğinin güzel örneklerini görmek mümkünken, tarihi dokusunu koruyan sokaklarda dolaşmak pek keyifli. Assos Antik Kenti Ören Yeri, köyün en yüksek tepesinde bulunuyor. Buraya taşla kaplı bir yokuşu yürüyerek varılıyor. Ören yerine çıkan yokuş üzerinde, köylü kadınların evde ürettikleri çeşitli malzemeleri sağlı sollu sattıkları tezgahlarda zeytinyağından yöresel ürünlere, el isçiliği hediyeliklere dek pek çok şey var. Köy içinde 14. yüzyılda Osmanlı döneminden kalma Hüdavendigar Camii ve Hüdavendigar Köprüsü yer alıyor.

4. Adatepe

Adatepe Köyü, Kaz Dağı köylerinin içinde en dikkat çekenlerinden. Zira köye girmeden hemen önce Zeus Altarı‘nın girişi ile karşılaşıyorsunuz. Burada bütün körfezi görebileceğiniz harika bir deniz manzarası bekliyor sizi. İlyada’da bahsedilen ve Zeus ile Hera’nın Troya Savaşını izledikleri antik Gargaros Tepesi’nin de burası olduğu düşünülüyor. Bir mübadele yerleşimi olan Adatepe 1989’da sit alanı ilan edilerek eski taş evler koruma altına alınmış. Köy meydanındaki 400 yaşındaki dev çınar ağacının etrafındaki otantik kahveler turistlere için bütün yıl açık. Zeytincilikle uğraşılan köyde zeytinyağı ve sabun alabileceğiniz dükkanlar da bulunuyor. Adatepe’de ayrıca, 1947-1985 yılları arasında faaliyet gösteren Taşmektep’i ve Türkiye’de türünün ilk örneği kabul edilen Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

5. Yeşilyurt

Kaz Dağları’nın butik otelleriyle ünlü köyü Yeşilyurt (Büyük Çetmi), Küçükkuyu Sahiline 3 km uzaklıkta, zeytin ve çam ağaçları ile çevrili, Kaz Dağları’nın yamaçlarında eşsiz körfez manzarasına sahip bir Ege güzelliği. Eski evler restore edildiği bir sit alanı olan Yeşilyurt’ta, sakinlerin çoğunu Yörükler oluşturuyor. Zeytincilikle uğraşan köy halkının ürettikleri ev yapımı salça, tarhana, kurutulmuş otlar, kapari, zeytin, zeytinyağı ve reçel çeşitlerini mutlaka denemelisiniz!

Assos’a nasıl gidilir

Çanakkale Havalimanı, Balıkesir Koca Seyit Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanarak Assos’a ulaşım mümkün. Assos’a 60 km uzaklıkta bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan, direkt şehir merkezine hareket eden toplu taşıma aracı bulunmadığından Edremit, Burhaniye, Ayvalık araçlarına binip oradan şehir merkezine aktarma yapabilir, buradan Assos’a geçebilirsiniz.

Assos’a 90 km uzaklıkta bulunan Çanakkale Havalimanı’ndan Çanakkale şehir merkezine yakın konumda bulunan Çanakkale Havalimanı’ndan şehrin merkezi noktasına taksi, araç kiralama, otobüsler ve özel servisler ile ulaşım imkânı bulunduğu gibi, özel aracınızla da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Assos’a 290 km uzaklıkta bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı ise Gaziemir ilçesinde yer alıyor. Buradan, Havaş otobüsleri, belediye otobüsleri, tren, taksi veya araç kiralayarak merkeze gelebilir, Assos’a devam edebilirsiniz. İzmir-Assos arası yaklaşık 3 saat sürüyor.

Bu şirin mi şirin Ege güzelliğini keşfetmek için yapmanız gereken tek şey bir İzmir uçak bileti almak!

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here