PAYLAŞ

Anadolu’nun Alcatraz’ı olarak bilinen Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi, 1999 yılından bu yana müze olarak ziyarete açık. Sinop’un en çok tanınan, en çok ziyaretçi çeken sembol yapılarından biri olan tarihi cezaevi, yılın her dönemi binlerce insanı ağırlıyor.

Hakkında şiirler yazılan, şarkılara konu olan, film ve dizilerde tema olarak kullanılan cezaevinin dilden dile dolaşan farklı hikayeleri bulunuyor. Üç yanı denizle çevrili olan ve tarihi geçmişi oldukça eskiye uzanan cezaevi, kale duvarlarının içerisinde konumlanıyor.

Sinop-Cezaevi-Nasil-Gidilir

Günümüzde yaklaşık 4,000 yıl kadar önce Sinop ve çevresinin hakimi olan Gaskalılar tarafından yaptırıldığı tahmin edilen Sinop Kalesi, Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar döneminde de korunarak günümüze kadar ulaşmış. 1568 yılına ait belgelerde kalenin cezaevi amaçlı kullanıldığına ilişkin bilgiler, bilinen en eski kayıtlar olarak karşımıza çıkıyor.

Yıllar içerisinde her devletin güçlendirerek koruduğu kale ile ilgili bilgilere seyahatnamesinde yer veren Evliya Çelebi, Sinop Kalesi için şu ifadeleri kullanıyor: “Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkûmları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar.”

1887 yılına gelindiğinde resmen zindana dönüştürülen iç kale, hamam ve birkaç eklentiyle birlikte geliştirilmiş. 1939 yılında cumhuriyet döneminin ilk çocuk hapishanelerinden biri haline gelen Sinop Kalesi, yıllar içerisinde olumsuz olaylarla anılan bir yer olarak tanınmış.

Tarihi Sinop Cezaevi çeşitli suçlardan mahkum olan ünlü isimleri ağırladığından, bu isimlerin hayatının bir dönemine tanıklık etmek isteyenler cezaevini ziyaret ediyor. Cezaevinde mahkumiyetinin bir dönemini geçiren isimler arasında, Kırım Hanı Devlet Giray, Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Ruhi Su, Burhan Felek, Zekeriya Sertel gibi kişiler bulunuyor.

Tarihi-Sinop-Cezaevi

Yıllar sonra bestelenen Sabahattin Ali’nin Aldırma Gönül adlı şiiri de Sinop Cezaevi’ni anlatıyor.

Sinop’a Nasıl Gidilir

Sinop Havalimanı’na İstanbul’dan direkt uçuşlarla ulaşmak mümkün. Bunun için Sinop uçak bileti almak yeterli. Uygun uçak bileti fiyatları ve avantajlı seçenekler ile Anadolu’nun en etkileyici şehirlerinden biri olan Sinop’u keşfetmek, Tarihi Cezaevi’nin dokusuyla tanışmak oldukça kolay.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

15 − four =

loading-YouTube-player_zps9255a050