Uçak Bileti

Osmanlı Dönemi’nde Ragusa olarak bilinen Dubrovnik, Hırvatistan’ın ve Adriyatik’in en popüler turizm destinasyonlarından biri. Orta Çağ’dan kalan tarihi eserlerle ünlü olan şehrin nüfusu 50 bine yaklaşıyor.

Yugoslavya’nın parçalanması döneminde sıkıntılı günlerin yaşandığı Dubrovnik, iç savaş boyunca Sırplar tarafından bombalandı. Eski dokunun büyük bölümünün zarar gördüğü şehir, restorasyon çalışmalarının sonuçlanması ile 2005 yılında eski günlerine döndü.

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Dubrovnik

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Dubrovnik, plaj, doğal güzellik ve tarihi eserleri ile tatilcilerin gözdesi. Dubrovnik gezilecek yerler açısından çok sayıda alternatif sunuyor. Ziyaretçilerine zaman tünelinde yolculuk hissettiren şehir, sakin ve korunmuş yapısını gelişen turizme rağmen kaybetmiyor.

Adriyatik Denizi’nde, Dalmaçya Kıyıları’nın güneyinde bulunan şehir, Adriyatik’in İncisi olarak isimlendiriliyor. Game of Thrones dizisinin bazı bölümlerinin çekildiği şehir, son yıllarda Avrupa’nın en çok ziyaretçi çeken destinasyonlarından birine dönüştü.

Mobil Uygulama

Eski şehir dokusunun korunduğu, surlar içerisinde bulunan Stari Grad’da Barok ve Rönesans mimarisinin izlerini deneyimlemek ziyaretçiler üzerinde etkileyici bir his yaşatıyor. Kemerli yoluyla Dominikien Manastırı, Sponza Sarayı, Fransisken Manastırı ve Prensin Sarayı şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Yaz döneminde tıklım tıklım olan Lokrum Adası, plaj ve bahçeleriyle ünlü. Yine yaz aylarında Lovrijenac Kalesi’nde gerçekleştirilen gösteriler baş döndüren güzellikte.

12 ile 17. yüzyıllar arasında inşa edilen, toplamda 1,942 metreye uzanan görkemli surlarla çevrili olan tarihi şehir dokusu, insanı gerçek hayattan uzaklaştırmaya yetiyor. Geçmişte büyük yıkım ve depremler yaşasa da Dubrovnik ruhundan hiçbir şey kaybetmemiş.

Dubrovnik’e Nasıl Gidilir

Dubrovnik-Nasil-Gidilir

Türkiye’den bu güzel Adriyatik şehrine doğrudan uçuş dönemsel olarak gerçekleştiriliyor. Bazı tur şirketleri ile charter sefer düzenleyen havayolu şirketlerini takip ederek direkt olarak şehre gitmek mümkün. İstanbul’dan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb aktarmalı olarak haftanın her günü Dubrovnik’e ulaşılabiliyor. Bir başka alternatif ise İstanbul’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya direkt uçarak, ardından 150 kilometrelik karayolu yolculuğu gerçekleştirmek.  Havalimanı şehir merkezine 22 kilometre mesafede. Dubrovnik uçak bileti fırsatlarına göz atmakta yarar var.

Orta Çağ izlerini taşıyan sokakları, sıcakkanlı insanları, lezzetli yemekleri, doğal güzellikleri ve buram buram tarih kokan mimari yapılarıyla Dubrovnik, tatil için iyi seçeneklerden biri. Uygun uçak biletlerine göz gezdirerek bu keyifli seyahati gerçekleştirmek sizin elinizde.

Otobüs Bileti