Uçak Bileti

Dünyada her yıl seyahat eden kişi sayısı artıyor. Bu artış seyahat kültürünün daha geniş kitlelerce benimsenmesine ve yerelde birçok insanın seyahat eden kitlelerle etkileşime girmesine yardımcı oluyor.

Günümüzden 20-30 yıl kadar önce dünyada ziyaret edilen yerler ve seyahat eden kişilerin beklentileri birbirine çok benziyordu. Seyahat kültürünün gelişmesiyle birlikte farklılık arayan, alternatif rotalarda seyahat eden yeni bir seyahat sever modeli ortaya çıktı.

Dünyanın önemli bir kısmının tatil denildiğinde aklına gelen deniz, kum, güneş turizmi hala kitleler için önemli olsa da deniz, kum, güneş turizminde de beş yıldız otele kapanıp, tatil boyunca otel plajından kıpırdamama dönemi yavaş yavaş kapanıyor. Çevreye duyarlı işletmeler konaklamada tercih ediliyor, el değmemiş coğrafyalara olan seyahat etme isteği artıyor. Tatilciler tüketimden ziyade dünyayı tanımaya odaklanıyor.

2019 Yılının Seyahat Trendleri

1. Deneyim rotaları

Mobil Uygulama

Deneyim odaklı seyahatler seyahat severlerin en çok ilgi gösterdiği seyahat trendleri arasında. Daha önce yapılmayan bir şeyi deneyimleyebileceğiniz tatilde yamaç paraşütü, ata binme, dalış yapma, yöresel yemekleri yerel halkla birlikte pişirime gibi aktiviteler öne çıkıyor. Deneyim arayışında olan tatilciler seyahat ettikleri destinasyon ile deneyimlerini bir araya getirerek unutulmaz bir seyahat anısı kazanıyor.

2. Tek başına seyahat

Seyahat kültürünün sosyal medya ve bloglar aracılığı ile herkesin farkındalığını kazandığı bir anlayışa dönüşmesiyle birlikte tek seyahat etme kültürü de gelişmeye başladı. Tek seyahat etmek birçok kişi için korkulan ve onlarca soru işaretini barındıran bir aktivite olarak görülürken tek başına yolculuğa çıkanların etkisiyle artık seyahat severler tek başına seyahat etmeyi önemli bir alternatif olarak görüyor.

3. Bağ bozumu seyahatleri

Türkiye‘de de hızla gelişen bağ bozumu seyahatleri, özellikle Avrupa’nın birçok ülkesinde yerleşik bir kültür. Şaraplık üzüm üretiminin yapıldığı destinasyonlarda bağ, üretim tesisi, tarihi ve turistik noktalar ile konaklama tesislerini de içinde barındıran rotaların işaretlenmesiyle oluşturulan bağ bozumu seyahatleri şarap tutkunlarının gözdesi. İtalya ve Fransa bu alanda zirvede yer alırken, ülkemizde İzmir Urla, Trakya, Bozcaada bölgelerinde bağ bozumu rotaları var.

4. Instagram odaklı seyahatler

Instagram, sosyal medyada sıklıkla kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulaması. Gündelik hayatın orta yerinde yer alan Instagram’da en çok paylaşılan ve fotoğraflanan noktalar birçok seyahat sever için yeni seyahat anlamına geliyor. Artık profesyonel fotoğrafçılar dahi bir destinasyona seyahat etmeden önce Instagram’da arama yaparak o destinasyonda çekilen ve en çok like alan karelere göz atıyor. Instagram’da en çok fotoğraflanan şehirler arasında Dubai, İstanbul, New York, Londra ve Bangkok yer alıyor.

5. Gastronomi yolculuğu

Gastronomi odaklı seyahatler seyahat trendleri arasında her yıl yer alan yolculuk deneyimlerinden. Bir hafta sonuna sığdırılan yemeli, içmeli seyahatler Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Hatay gibi şehirler gastronomi severler için tam anlamıyla bir cennet. Avrupa’da Paris ve Lyon kentleri ile İtalya’nın birçok kenti lezzet avcılarının radarında. İtalya uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here